Знімне протезування зубів


Знімне протезування зубів - це спосіб кріплення конструкції, який дає змогу пацієнтові самостійно витягати та встановлювати протез за необхідності. Раніше знімні протези були громіздкими, незручними, такими, що викликають роздратування і навіть досаду. Сучасне знімне протезування змінилося і пішло далеко вперед. Використовуються нові матеріали і нові технології. Протези стали легшими, зручнішими та комфортнішими.

Коли застосовуються знімні зубні протези?

Вони використовуються як у разі значної втрати зубів, так і в разі невеликих дефектів зубного ряду. Раніше стоматологи дотримувалися думки про те, що знімне протезування необхідно застосовувати в крайніх випадках. Сьогодні підходи переглядаються. Знімні протези мають цілу низку переваг. Однією з найважливіших переваг знімних протезів є висока естетичність конструкцій. Саме тому сучасний варіант протеза «зуби в склянці» вже не викликає почуття прикрості або жалю з приводу їх носіння. Ба більше, деякі різновиди таких протезів зовсім необов'язково щоразу знімати на ніч. Різниця між старими і новими знімними протезами приблизно така, як між важкими роговими окулярами зразка 60-х років і тонкими і легкими ультрасучасними окулярами. Відомо, що футляр сучасних окулярів можна сплутати з вигляду з футляром для авторучки або зубної щітки.

Схожі зміни відбуваються і в стоматології - зменшується вага, розмір, якість і довговічність протезів. Тому знімні протези й донині належать до найпоширеніших. Ще одна причина поширеності - відмінне співвідношення параметрів ціна/якість/естетичність.

Переваги знімного протезування зубів:

  • Можна протезувати практично будь-які дефекти зубного ряду, аж до повної відсутності зубів.
  • Невисока вартість, щодо альтернативного методу лікування подібних дефектів - зубної імплантації.
  • В арсеналі сучасної стоматології є технології виготовлення знімних протезів, що володіють надзвичайною зручністю, високою зносостійкістю і естетичними властивостями. Громіздкі і непривабливі знімні протези, які наші дідусі та бабусі на ніч залишали в склянці з водою, назавжди пішли в минуле.

Якими бувають знімні протези?

У стоматології знімні зубні протези поділяють на такі групи:

  1. Повні знімні пластинчасті протези
  2. Часткові знімні протези, які бувають:
    - пластинчасті протези;
    - іммедіатпротези;
    - бюгельні протези;
    - знімні сектори або сегменти зубних рядів;

Повні знімні протези

Повні знімні пластинчасті протези застосовують у разі повної відсутності зубів на одній або обох щелепах. Їхнє завдання - заповнити відсутність усіх зубів. Повний знімний протез (пластинчастий) - це пластмасова основа, яка повторює контур ясен. В основу вставлені штучні зуби і кламери (спеціальні гачки), необхідні для надійного утримання протеза в порожнині рота. Кожен протез є унікальним і за конструкцією, і за матеріалами, і за формою, тому що створюється для конкретного пацієнта.

Часткові знімні протези застосовують за відсутності одиничних зубів або групи зубів у зубному ряду. Даний вид протезів використовується при втраті основних жувальних зубів і при дефектах зубних рядів великої протяжності. Вони також можуть використовуватися як тимчасовий протез або за відсутності одного зуба. Часткові протези використовуються для відновлення втрачених фрагментів зубного ряду і є найпростішими та найдоступнішими за ціною.

Іммедіатпротез може застосовуватися як тимчасова конструкція, яку накладають на щелепу одразу після видалення зубів або під час підготовки до протезування постійним протезом.

Бюгельні протези

Бюгельні протези– це вид знімних протезів. Відмінною рисою таких протезів є те, що в якості опори вони можуть використовувати не тільки ясна, а й зуби пацієнта. Це забезпечує протезу компактніший вигляд, він стає міцнішим, зручнішим, а також зменшується його зношуваність. Бюгельні протези можна використовувати майже у всіх випадках, пов'язаних із відсутністю зубів, як повною, так і частковою. Основною відмінністю є те, що жувальне навантаження розподіляється рівномірно між ясенною поверхнею щелепи і збереженими зубами, на відміну від часткових протезів, де все навантаження припадає на ясна. Під час виготовлення таких протезів проводиться точний розрахунок і моделювання всіх елементів протеза. Також бюгельний протез використовують як іммобілізувальний, шинувальний у разі пародонтозу та підвищеної рухливості зубів.

Розрізняють два типи бюгельних протезів:

  • з кламерами
  • з замками

Відмінність цих протезів один від одного полягає в тому, що протези з кламерами кріпляться до зубів за допомогою спеціальних гачків. Вони щільно охоплюють зуб і при цьому не шкодять його емалі, таким чином утримуючи протез на місці. Бюгельні протези із замками кріпляться дуже нерухомо за допомогою особливих конструкцій. Значна частина тиску під час акту жування розподіляється на опорні зуби. На ці зуби одягнені металокерамічні коронки. При цьому замки приховані в самому протезі, тож зовні їх не видно, на відміну від кламерів.

Науково-технічний розвиток у стоматології призвів до значних змін у будові бюгельних протезів. Поява точного лиття призвела до того, що замкові кріплення, забезпечують не тільки значну фіксацію протеза, а й позбавляють пацієнта гачків, які так неприємні і видають своїм виглядом співрозмовнику пацієнта те, що в нього знімний протез.

Число модифікацій бюгельних протезів стало таким, що часом і самі стоматологи не можуть у них розібратися. Але головне, що бюгельні протези на замках - це красиво і зручно.

Нейлонові зубні протези

Область застосування

Нейлонові зубні протези рекомендовано для протезування будь-яких клінічних випадків. Протези успішно застосовують як для заміщення часткових дефектів (1-2 зуби), так і для виготовлення повних знімних зубних протезів. Також можна використовувати ці системи для лікування бруксизму, захворювань нижньощелепного суглоба, виготовлення кап для відбілювання, спортивних кап, штучних ясен.

Нейлон має передбачувані властивості гнучкості. Якщо застосовується в часткових зубних протезах, то матеріал переймає основні властивості часткових протезів, які добре протистоять розломам і самобалансуються в роті. Їхня мета - мінімізувати силу, що шкодить опорним зубам і залишковому гребеню в роті.

Часткові нейлонові зубні протези, завдяки своїй гнучкості, також демонструють ці функціональні властивості, але є менш дорогими та простішими порівняно з частковими протезами, що зменшують тиск (металевими бюгелями).

Нейлонові протези особливо показані для пацієнтів, схильних до алергії, і пацієнтів, яким протипоказано препарування зубів (при гострих серцево-судинних захворюваннях, епілепсії та ін.). Незамінні для пацієнтів, у яких часто ламаються протези; хім-, фарм- і медпрацівників (належать до групи ризику, схильної до алергії).

Гибкі протези також є ідеальним рішенням для дітей, які передчасно втратили зуби (запобігають деформації зубних рядів).

Гибкі протези також є ідеальним рішенням для дітей, які передчасно втратили зуби.

Нейлонові протези Valplast протипоказані в разі нависання альвеолярного гребеня, низьких клінічних коронок; у разі вираженої атрофії альвеолярного відростка разом із необмеженим дефектом зубного ряду.

Нейлонові протези Valplast протипоказані у разі нависання альвеолярного гребеня; у разі вираженої атрофії альвеолярного відростка разом із необмеженим дефектом зубного ряду.

У разі використання як повного зубного протеза, база нейлонового протеза відносно жорстка (яким і має бути будь-який повний протез). Але повний протез із нейлону є більш стійким до розломів, ніж акриловий.

Також він не викликає алергічної реакції в пацієнтів, чутливих до акрилу, вінілу, латексу та металів. Нейлон підтвердив стабільність у сталості своїх розмірів, на відміну від акрилових матеріалів, для виготовлення базисів протезів.

Нейлон у багато разів міцніший за акрилові пластмаси, безпечніший і значно естетичніший, ніж хром-кобальтові сплави.

Властивості нейлонових протезів

  • Нейлон повністю позбавлений залишкового мономера, і це вихід для пацієнтів, які страждають на алергію.
  • Нейлонові протези - це протези-невидимки, оскільки виготовлені з напівпрозорого матеріалу природного кольору ясен, а для їх фіксації використовуються альвіолярно-дентальні кламери, непомітні для ока.
  • Протези супереластичні та вирізняються підвищеною міцністю, тому не зламаються не тільки в повсякденній експлуатації, а й в екстремальних обставинах. Нейлонові протези підійдуть пацієнтам із травмонебезпечними професіями, спортсменам.
  • Виготовлення протезів відбувається методом гарячого впорскування, тому вони мають точну посадку та стабільну фіксацію. Крім того, протези дуже легкі та не натирають ясна.
  • Нейлон абсолютно негігроскопічний (не вбирає в себе вологу з флорою порожнини рота), тому в ньому не живуть мікроорганізми.
  • Нейлон містить стійкий барвник, який надає протезам прекрасного естетичного вигляду, навіть після тривалої експлуатації.
  • Нейлонові протези позбавлені металу, тому у пацієнтів, які вже носять протези, що містять метали, не виникають неприємні відчуття, пов'язані з іонним обміном.
  • При використанні нейлонових протезів неможливе розхитування опорних зубів.
  • Швидке звикання та надійне відновлення функції жування. Пацієнти, які користуються раніше знімними протезами з металом (гачки, кламери, мости тощо), відмічають суттєву різницю: звикання до нейлонових протезів відбувається за кілька хвилин..

Догляд за знімними протезами

Хороший догляд за порожниною рота важливий як для людей із протезами, так і для людей, які мають здорові зуби. Для того щоб протези служили вам якомога довше, необхідно після отримання знімних протезів суворо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря щодо користування ними.

Догляд здійснюється щодня 2 рази, одночасно з чищенням зубів. Оскільки секреція слини сповільнюється під час сну, знижується її природна захисна дія. Це означає, що бактеріальний наліт утворюється поки ви спите. Таким чином, найбільш важливий час для чищення протеза і зубів - це вечір і ранок.

Для ґрунтовного швидкого чищення застосовується піна для чищення протезів. При цьому використовується зубна або спеціальна щітка. Найважливішою зоною для чищення є внутрішня поверхня протеза, прилегла до ясен.

Найважливішою зоною для чищення є внутрішня поверхня протеза.

Один раз на добу протез може бути оброблений у спеціальному розчині. Для цього використовуються таблетки для чищення комбінованих протезів.

Протез поміщається в розчин на 5—10 хвилин. Розчин ефективно видаляє залишки їжі та бактеріальний наліт із протеза, одночасно захищаючи метал від корозії. Забезпечується надійний захист від карієсу і неприємного запаху з рота, не скорочуючи терміну служби протеза. За можливості рекомендується зняття протеза після їжі з подальшим його очищенням.

Один раз на тиждень протез слід промивати в розчині, з використанням таблетки з біоформулою.

Один раз на тиждень протез слід промивати в розчині, з використанням таблетки з біоформулою.

Завдячуючи спеціальній комбінації діючих речовин, розчин ефективно очищає важко видаляються нальоти і фарбування, навіть в найдрібніших щілинках, при цьому, не роз'їдаючи метал, який застосовується для виготовлення протезів.