Зубозберігаючі операції


Зубозберігаючі операції є одним із важливих і сучасних напрямків хірургічної стоматології. До зубозберігаючих операцій належать такі види хірургічних маніпуляцій, як видалення всіляких новоутворень у кісткових або м'яких тканинах ротової порожнини, ампутації коренів зубів, коронко-радикулярні сепарації, а також різні методики лікування захворювань пародонту.

Гемісекція зуба

Гемісекція зуба - це хірургічна операція з видалення одного з коренів багатокореневого зуба разом із прилеглою коронковою частиною. Гемісекція проводиться в тому випадку, коли вогнище хронічної інфекції, яке не піддається консервативному лікуванню, локалізується в ділянці одного з коренів, у той час, коли інші коріння цього зуба та частина коронкової ділянки зуба не зачеплені й не заражені, і повною мірою можуть бути використані для подальшого ортопедичного лікування.

Перед тим, як приступити до гемісекції, хірург неодмінно пломбує канали коренів, які підлягають збереженню. Далі проводять надійну анестезію, після чого частину коронки сепарують і обережно видаляють разом із коренем. При цьому прооперований зуб зберігає всі свої функції і може бути використаний як повноцінний опорний зуб для ортопедичної конструкції.

Щоб не видаляти весь зуб через один ушкоджений корінь, роблять ампутацію кореня - акуратно випилюють його і перетворюють трикореневий зуб на двокореневий при збереженні його повної функціональної активності.

Резекція верхівки кореня

Іноді навіть після якісного ендодонтичного лікування зубних каналів біля верхівки кореня зуба утворюється розрядження кісткової тканини. У цьому разі за показаннями можна вдатися до операції – резекції верхівки кореня. Зуб необхідно ретельно перепломбувати і на рівні проекції верхівки кореня провести ампутацію пошкодженого апекса (верхівки). Практика показує, що такий зуб може служити кілька років.
На відміну від хірургічної операції з видалення зуба, операція з резекції, тобто відсікання ураженої ділянки кореня, дає змогу зберегти зуб, а разом із ним і цілісність зубної дуги. Тому подібна операція називається зубозберігаючою.

Більшість стоматологів дотримується тієї думки, що якісно пролікований зуб, який повністю зберіг жувальні функції, завжди кращий за штучний протез. А з цього випливає, що видаляти зуб лише через те, що на його верхівці утворилася кіста зуба, абсолютно нераціонально.

Технічно резекція верхівки кореня зуба виконується так: на яснах роблять розріз, через який видаляють кісту або гранульому, інфіковану ділянку кореня (верхівку кореня) відтинають і видаляють. Для того, щоб на місці видаленої кісти швидше відновилася кісткова тканина, в рану вводять спеціальні препарати, що сприяють прискоренню регенерувальних процесів. Розріз на яснах зашивається. Тепер зуб повністю позбавлений інфекції і може прослужити пацієнтові ще не один рік. За необхідності після повного загоєння ясен збережений зуб можна буде закрити коронкою.

Показаннями до резекції кореня верхівки зуба є наявність кіст або гранульом на його верхівці, неможливість розпломбувати канали або значне їхнє викривлення, необхідність лікування каналів у зубі, на який встановлено незнімний протез. Однак якщо корінь оточений гранульомою більш ніж на одну третину його довжини, резекцію виконувати недоцільно. Зубозберігаюча операція виявиться безглуздою і в тому разі, якщо коронка зуба сильно зруйнована і не підлягає реставрації. Зрозуміло, резекцію верхівки кореня неприпустимо проводити на тому етапі, коли кіста або гранульома запалилися, і в пацієнта спостерігаються симптоми гострого періодонтиту.

Виконується операція з резекції верхівки кореня під місцевою анестезією в амбулаторних умовах. Найчастіше її проводять на передніх зубах верхньої щелепи - фронтальних і бічних різцях або іклах. Після операції резекції верхівки кореня зуба пацієнту рекомендується оберігати прооперований зуб протягом трьох місяців від великих навантажень під час прийому їжі. У подальшому показані обов'язкові контрольні рентгенограми (кожні 3, 6 і 12 місяців).

Клаптева операція

Клаптева операція є одним із головних хірургічних методів лікування і комплексної терапії пародонтиту. Нині на її основі розроблено низку методик пародонтопластінкі, що поєднують всі переваги клаптевої операції як надійного способу ліквідації вогнища хронічної одонтогенної інфекції у вигляді пародонтальних кишень з можливостями реконструкції уражених тканин пародонту.

Види клаптевих операцій:

  • гінгівопластика;
  • пластика кісткових кишень;
  • остеопластика цільним алогенним трансплантантом;
  • застосування методики спрямованої регенерації тканин пародонту.

Ефект: усувається пародонтальна кишеня, і запальний процес у яснах перекладається в стадію ремісії, внаслідок чого зникає або зменшується неприємний запах з рота, усувається гнійна течія з пародонтальних кишень, зуби стають менш рухомими, зупиняється або гальмується розсмоктування кісткової тканини щелепи навколо зубів.

.

Техніка проведення клаптикової операції

Розрізають ясна з утворенням клаптя, потім проводять видалення глибоких зубних відкладень, розростань тканини, обробку рани медикаментозними антибактеріальними розчинами. У деяких випадках для досягнення необхідного ефекту роблять підсадку кістково-пластичних матеріалів. На заключному етапі операції клапоть зашивається, накладається лікувальна пов'язка. Загоєння відбувається протягом 1-2 тижнів. Під час клаптевої операції видаляються всі патологічні тканини і, природно, відбувається значне оголення коренів зубів (рецесія ясен), тією чи іншою мірою цей процес відбувається під час клаптевих операцій у 100% випадків.

Тривалість процедури: 45-90 хвилин.

Результат клаптевої операції можна оцінити через кілька місяців.

Закритий і відкритий кюретаж

Кюретаж пародонтальних кишень спрямований на видалення патологічної грануляційної тканини навколо зуба. Завдяки цьому на місці видаленої патологічної тканини формується щільна рубцева тканина, яка надійно оберігає пародонтальну кишеню від зовнішніх подразників. Якщо кюретаж проводять без відкидання ясен навколо зуба, то це закритий кюретаж, а якщо під час цього відбувається відкидання ясен і оголення під'ясенної частини зуба, то це відкритий кюретаж пародонтальної кишені. Під час відкритого кюретажу вдається якісніше провести видалення грануляційної тканини і полірування підясенної частини зуба, що під час закритого кюретажу складно зробити. За необхідності в глибокі місця пародонтальної кишені можна внести остеопластичний матеріал для утворення кісткової тканини. Закритий кюретаж застосовується в разі невеликих і неглибоких (до 5 мм) патологічних процесів навколо зуба. Після проведеного лікування ясна починають швидко відновлюватися і через 2-3 тижні мають блідо-рожеве забарвлення.